5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu 3.maddesinde de belirtildiği gibi, uygulamamızda kullanılan zaman damgası ile onaylanan eserler, kanunen delil olarak kabul edilmektedir. Damgalama işlemi sonrası, o dokümanın, hangi tarihte oluşturulduğu ve üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığı sayısal ortamda doğrulanmış olur.

Evet. Sistemimiz web tabanlı çalışan bir uygulama olduğu için, bilgisayarınıza JAVA ve tarayıcı olarak da MOZILLA FIREFOX 51. versyionu yüklemeniz gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra bu ayarları görebilirsiniz. 

Hayır. Dosyalarınızı onay işlemi sırasında, işlem öncesi veya sonrasında herhangi bir servera yüklemeniz gerekmez. 
Dolayısıyla, kendi dosyanızı başkaları ile paylaşmak zorunda kalmadan, eserlerinizin haklarını koruma altına alabilirsiniz.

Özellikle belli bir düşünsel faaliyet sonucunda ortaya çıkan, günümüzde Telif Hakkı olarak bilinen Fikri Mülkiyet Hakları ile birlikte yeni tasarımların ve özgün çalışmaların ilk uygulayıcıları adına kayıt edilmesini sağlayan Sınaî Mülkiyet Hakları kapsamında çalışmalar yapan kişiler kullanabilirler. 
Uygulamamızı yaygın olarak kullanan meslek grupları: 
- Müzisyenler
- Yazarlar
- Tasarımcılar ve programcılar
- Web sitesi sahibi kurum veya kişiler
- İçerik sağlayıcılar (internet sitesinde içerik bulunduranlar)
- Yer sağlayıcılar (sunucu/hosting işletmeleri)
- Mimarlar, hukuk büroları, yayınevleri
- Çeviri büroları, mali müşavirlik büroları, araştırmacılar
- Doktorlar ve sağlıkçılar
- Bilim Adamları ile fikir ve icat sahipleridir.

- Beste ve şarkı sözleri ile reklâm, dizi ve film müzikleri
- Kitaplar, tablolar, filmler, plaklar ve resimler
- Edebiyat, sanat eserleri ve tiyatro eserleri
- Makaleler, dizi, film ve reklâm senaryoları
- Şiirler, çeviriler, tezler ve bilimsel nitelikteki eserler,
- Grafikler, moda tasarımları, fotoğraflar, oyunlar, bloglar
- Karikatürler, mimarlık eserleri, fotografik eserler ve slâytlar,
- Harita, plan, proje ve krokiler,
- Veritabanları, yazılımlar, çeşitli yayınlar ve araştırmalardır. 

Bunun dışında, dökümanlarınızın oluşturulduğu zamanı kanıtlamanız gerektiği durumlarda da bu uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Formatı ne olursa olsun, bilgisayarınızdaki her türlü veri dosyası tipi için kolaylıkla uygulanabilir. 
txt, doc, pdf, jpg, xls, mp3, mpeg, avi vb. diğer tüm uzantılı dosyalarda, zaman damgası işlemi, sahiplen.com üzerinden yapılabilir. Sahiplenmek istediğiniz eserinize ait dosya boyutu en fazla 30 MB olmalıdır. Zip, Rar veya benzeri sıkıştırma programları ile birden fazla dosyayı sıkıştırıp yapmış olduğunuz işlemler geçersizdir. Zaman damgası oluşturma algoritmasına göre, her bir özgün eser (her bir dosya) için ayrı damgalama işlemi yapmanız gerekmektedir.

"sahiplen.com" sitesine kullanıcı adı (mail adresi) ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, Eserini Sahiplen adımında zaman damgası ile onay işlemi yaparken öncelikle damgalayacağınız orijinal dosyayı bilgisayarınızda seçmeniz gerekir. Daha sonra o dosyaya zaman damgası kontörü ile onay işlemini gerçekleştirirsiniz. 
Bu esnada, sistem orijinal dosyanızın kopyasını almamak koşuluyla, dosyanın hash şifresi ile işlem yapar. İşlemin sonucunda damgalanmış dosyayı ilgili linkten tekrar bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. 
İşlem bittikten sonra hem orijinal dosyayı hem de zaman damgalı dosyayı saklamanız gerekmektedir. Çünkü herhangi bir anlaşmazlık durumunda, ilgili yasal mercilere bu 2 dosyayı da beraber sunmanız gerekmektedir.

Kesinlikle saklamanız gerekir. Çünkü bu dosyalar sizin eserlerinizin zaman damgalı kopyalarıdır ve yasal mercilerde olası uyuşmazlık ve ihtilafların çözümünde, orijinal dosya ile birlikte delil olarak sunacağınız dosyadır.  Damgalanmış verileri, bilgisayarınızda, e-mail hesabınızda, disklerinizde ve benzeri şekilde güvenle, gerekirse şifreleyerek saklayabilir ve taşıyabilirsiniz. Zaman Damgası Depolama adımında, eğer isterseniz .tst uzantılı zaman damgası dosyasının bir kopyasını sahiplen.com sunucularında da yedekleyebilirsiniz.
Zaman Damgalı dosyalarda, seri numarası, zaman damgası verilen veri, uygulanan ilke nesne tanımlayıcısı ve zaman bilgisi yer alır. Sahiplen.com üzerinde uygulanan zaman damgası başvuru ve cevap profilleri, TÜRKTRUST Zaman Damgası Uygulama Esasları (ZDUE), 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca ETSI TS 101 861 standartındadır. İçeriği kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş Zaman Damgası verisine bağlı sertifikadaki saat ve tarih bilgisi, ilgili yasal merciler önünde tek ve doğru olarak kabul edilmektedir. 
Her türlü destek talebinizi, info@sahiplen.com adresine e-posta ile iletebilirsiniz. Hafta içi 09:00 - 18:30 saatleri arasında web chat üzerinden yazdığınızda anlık olarak dönüş alabilirsiniz. Sorununuzla ilgili size çok çabuk bir şekilde cevap verilecektir, gerektiğinde telefon yoluyla size destek verilecektir. E-posta gönderirken, size ulaşabileceğimiz telefon numaralarını yazmayı lütfen unutmayın. 

Sisteme giriş yaptıktan sonra, Zaman Damgası Doğrulama İşlemi (Eserini Doğrula) bölümünden doğrulama işlemini yapabilirsiniz. Öncelikle doğrulamasını yapmak istediğiniz orijinal dosyanızı bilgisayarınızdan seçmeniz gerekir. Daha sonra da, bu dosyaya ait Zaman Damgalı .tst uzantılı dosyayı yine aynı şekilde bilgisayardan seçtikten sonra, sistem gerekli kontrolleri yapıp size o dosyaların birbirlerine ait olup olmadığını mesajla iletir. Bu mesajda ayrıca dosya ile ilgili ayrıntılı zaman bilgisi de yer alır. Her bir doğrulama işlemi için 1 kontör hesabınızdan düşecektir.

Zaman Damgalı dosya üzerinden, dosyanın isminin değiştirilmesi dışında, içeriğinde bir değişiklik yapamazsınız. Ancak, orijinal dosyanızda değişiklik yapmanız mümkündür. Söz konusu değişikliği orijinal dosyanızda yaptıktan sonra, değişiklik yapılmış orijinal dosyanızı yeniden zaman damgası ile onaylamanız gerekmektedir.

Zaman Damgası oluşturulmuş orijinal dosyalarınızı yeniden damgalayabilirsiniz. Daha önceden zaman damgası oluşturulmuş aynı orijinal döküman üzerinde işlem yaparken (örnek: deneme.doc); orijinal dosyanın içeriği değişmediğinden eski zaman damgası yerine yenisi oluşturulur (deneme.tst). Bu durumda elinizde 1 orjinal dosya ile bir tanesi ilk işleme ait diğeri de son işleme ait 2 farklı zaman bilgisi olan zaman damgası dosyalarına sahip olursunuz. Dosyanızda değişiklik yapıp, dosya adını değiştirirseniz (örnek: deneme1.doc) orijinal dökümanınızın güncellenmiş yeni bir örneğini oluşturmuş olacağınızdan, sanki yepyeni bir doküman onaylanıyormuş gibi kabul edilerek, yeni bir zaman damgası oluşur (deneme1.tst). Eğer dökümanlarınız üzerinde sık sık değişiklik yapıyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. 

Satın aldığınız kontörlerin kullanım süresi sınırsızdır.

C harfi Copyright kelimesinin baş harfini ifade etmektedir. Karşılığı tam olarak, eser sahibinin hakları demektir.

 

SAHİPLEN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Hukuki Geçerlilik

5070 sayılı kanuna göre yapılan işlemler yasal olarak geçerli

Güvenirlik

Sistem altyapısı, yetkili ESHS olan TÜRKTRUST tarafından sağlanmaktadır

Yardım ve Teknik Destek

Canlı Yardım, Telefon veya e-posta ile 7/24 destek

Desteklenen Dosya Formatları

Tüm dosya formatları sistemimiz tarafından desteklenmektedir

Sistem Güvenliği

Tüm kullanıcı bilgileri SSL Sertifikası ile korunmaktadır

Etik Değerler

Orijinal eserinize ait dosyaların kopyası asla alınmaz

Partnerlerimiz

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner