Uygulamamıza giriş yaptıktan sonra "Eserini Sahiplen" adımında, önceden hazırlamış olduğunuz eserinize ilişkin dosyayı (özellikle eser içeriği şarkı sözü, şiir, senaryo, proje, tasarım gibiyse sahiplenme işlemi öncesi bu dosyayı JEPG veya PNG formatına çevirirseniz, pdf formatındaki Eser Sahibi Sertifikanızda eserin içeriği de gözükür) bilgisayarınızdan seçin. İşlemin devamında size verilen .tst uzantılı zaman damgası sertifika dosyanızı bilgisayarınıza indirin. İşlem bu kadar! Unutmayın, hem eserinize ait orijinal dosyayı hem de bizim oluşturduğumuz zaman damgası dosyayı birlikte saklayın ve asla kaybetmeyin.

Bestenizi mp3 veya benzeri bir ses dosyası olarak hazırladıktan sonra bu dosyaya Eserini Sahiplen adımında bir zaman damgası oluşturabilirsiniz. İşlem sonrasından hem besteye ait dosyayı hem de verilen linkten indirdiğiniz tst uzantılı zaman damgası dosyanızı saklayın ve asla kaybetmeyin.

3 şekilde kontör satın alabilirsiniz.


1- Kredi kartı ile https://www.sahiplen.com/?modules=checkout&section=creditcard&step=1

2- Mobil ödeme ile https://www.sahiplen.com/?modules=checkout&section=mobile&step=1

3- Havale/EFT

Hesap Sahibi: Ciba Lojistik İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi

IBAN: TR06 0006 2000 2050 0006 2916 87 (Garanti)

IBAN: TR62 0001 5001 58000 7308 6903 21 (Vakıfbank)


Havale/EFT yaptıktan sonra info@sahiplen.com a mail atmanız durumunda kontörleriniz hızlıca hesabınıza yüklenecektir.

 

Eserini Doğrula adımında bu sertifikayı indirebilirsiniz. pdf formatındaki belgenizde şu bilgiler yer alır:

- Eser sahibinin adı ve soyadı
- Eserin içeriği (eğer eser JPEG veya PNG formatında yüklenmiş ise)
- Eserin adı
- Yasal geçerliliğin başladığı tarih ve saat bilgisi
- Zaman damgası seri numarası
- Tescil işleminin geçerlilik durumu (Geçerli veya Geçerli Değil şeklinde)

Kullanıcılarımız belgeyi MSG üyelik işlemlerinde ve kişi/kurumlara yapılan hak sahipliği bildirimlerinde kullanmaktadırlar.

Fikrinizi bir proje formatında, tüm detayları ve varsa çizim vb destekleyen donelerle birlikte bir JPEG veya PNG (başka bir formatta da hazırlayabilirsiniz. Ancak sahiplenme işlemi öncesi bu dosyayı JEPG veya PNG formatına çevirirseniz, Eser Sahibi Sertifikanızda eserin içeriği de gözükür) formatında hazırlayın. Her sayfanın altına görünür şekilde proje sahibinin isim - soyisim - tckn bilgileri ile birlikte şu cümleyi ekleyin: İşbu proje 5070 Sayılı Kanuna göre www.sahiplen.com aracılığı ile zaman damgası sertifikası ile yasal olarak koruma altındadır. Yazılı iznim olmadan kullanılması yasaktır.

Daha sonra uygulamamıza giriş yapıp “Eserini Sahiplen” adımında bu dosyaya bir zaman damgası oluşturup tst uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirin ve orijinal dosyanız ile birlikte saklayın. Bu şekilde Türkiye sınırları içinde projenize bir ön koruma sağlamış olursunuz.

Ancak, fikirler salt fikir olarak tam olarak korunamazlar. Fikirleri %100 koruyan bir tasdik yöntemi bulunmamaktadır. Bu yöntemle, en azından fikrinizi paylaştığınız kişilere karşı bir koruma sağlamış olursunuz. Bu kişilerin izinsiz kullanımı halinde elinizde yasal bir delil niteliğinde olan sertifika var olacaktır. Fikrin veya projenin bir ürün ya da hizmet haline dönüşmesi ve akabinde de marka - patent başvurusunun yapılması en doğrusudur.

Eğer MSG'ye (Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ilk defa üye olacak ve eser bildirimi yapacaksanız www.sahiplen.com/msg linkindeki adımları uygulamanız ve Eser Sahibi Sertifikanız da MSG'ye mail atmanız gerekir. 

 

 

Uygulamamıza giriş yaptıktan sonra "Eserini Sahiplen" adımında, önceden hazırlamış olduğunuz tasarımınıza (tasarımın uygun bir yerine isim soyisim bilginizi ekleyin) ilişkin dosyayı JPEG veya PNG formatında (başka bir formatta da hazırlayabilirsiniz. Ancak sahiplenme işlemi öncesi bu dosyayı JEPG veya PNG formatına çevirirseniz, pdf formatındaki Eser Sahibi Sertifikanızda eserin içeriği de gözükür) bilgisayarınızdan seçin. İşlemin devamında size verilen .tst uzantılı zaman damgası sertifika dosyanızı bilgisayarınıza indirin. İşlem bu kadar! Unutmayın, hem tasarımınıza ait orijinal JPEG veya PNG dosyayı hem de bizim oluşturduğumuz zaman damgası dosyayı birlikte saklayın ve asla kaybetmeyin.

Biz, ürettiğiniz eserin gerçekten size ait olduğunu hukuki olarak ispatlamanızı sağlayacak olan zaman damgası işlemini yapıyoruz. MSG ise, eserleriniz tv, radyo, dijital platform, bar, restorant gibi yerlerde yayınlandığında hak ettiğiniz telif ücretini bu kurumlardan toplayıp size ödeyen bir meslek birliğidir.

Şarkı sözünüzü, bir word, pdf veya txt içine yazın ve altına da isim - soy isim - tckn bilginizi ekleyin. Ancak Eser Sahiplenme işlemi öncesi bu dosyayı JPEG veya PNG formatına dönüştürün (başka bir formatta da hazırlayabilirsiniz. Ancak sahiplenme işlemi öncesi bu dosyayı JEPG veya PNG formatına çevirirseniz, pdf formatındaki Eser Sahibi Sertifikanızda eserin içeriği de gözükür). Daha sonra bu JEPG veya PNG dosyanıza Eserini Sahiplen adımında bir zaman damgası oluşturun. işlem sonrasında hem şarkı sözü dosyanızı hem de verilen linkten indirdiğiniz tst uzantılı zaman damgası dosyanızı saklayın.

Söz ve müziği ayrı ayrı dosyalar halinde koruma altına almalısınız. Bestenizde yer alan şarkı sözleri başka bir melodi ile kullanılırsa, sadece şarkı sözleri için hak sahipliğinizi kanıtlamanız gerekir. Bu durumda da şarkı sözüne ait zaman damgası dosyasına ihtiyaç duyacaksınız.

Hayır, doğrulama işlemi zorunlu değildir. "Eserini Doğrula" genelde şu durumlarda kullanılır:

1- Hak sahipliği ile ilgili bir ihtilaf durumu yaşandığında bilirkişiler, kolluk kuvvetleri (mahkeme ve emniyet müdürlükleri) ile meslek birlikleri kullanmaktadırlar. 

2- MSG'ye yapılan üyelik başvurularında

3- Müşteri veya muhattap olduğunuz kişi ya da kurumlara hak sahibi olduğunuzu ispat etmeniz gerektiğinde

Eser Doğrulama işlemi sonunda pdf formatında "Eser Sahibi Sertifikası" indirebilirsiniz. Bu belgeyi gönderdiğiniz kişiler www.sahiplen.com/teyit üzerinden zaman damgası seri no ile hak sahipliğinizi görüntüleyebilir ve teyit edebilirler.

2020 yılı öncesi, Eserini Sahiplen işleminde .tst uzantılı zaman damgası dosyanızın kopyasını sunucularımızda tutmuyorduk. İsteyen kullanıcılarımız depolama adımında zaman damgası dosyalarını yedekleyebiliyorlardı. İhtiyaç halinde bu bölümden tekrar indirebiliyorlardı.

Ancak 2020 yılı itibariyle otomatik olarak zaman damgası depolanması devreye alındı. Kullanıcılar ek bir işlem yapmadan, İşlem Geçmişi bölümünden zaman damgası dosyalarına ulaşabilir ve tekrar indirebilirler. Şu anda depolama bölümü 2020 yılı öncesi işlem yapan kullanıcılarımızın eski dosyalarına erişebilmeleri için aktif tutulmaktadır.

 .tst uzantılı dosya, kriptolu yani şifreli bir yapıda olduğu için tek başına açılamaz. Bu dosyayı açmak, yani doğrulamak için "Eserini Doğrula" adımını kullanmanız gerekmektedir. Bu adımda önce esere ait orijinal dosyanızı daha sonra da eserinize ait zaman damgası dosyasını seçmeniz gerekmektedir. İşlemin devamında eseriniz ile ilgili doğrulama sonucunu görebilir, pdf formatındaki "Eser Sahibi Sertifikanızı" indirebilirsiniz.

.tst uzantılı dosyayı kimse ile paylaşmamanız gerekiyor. Bu dosya, sizin ileride bir hak ihtilafı yaşamanız durumunda ilgili mercilere delil olarak sunacağınız dosyadır.

Orijinal dosyanızı ise başkaları ile paylaşabilirsiniz. Paylaşırken karşı tarafa, bu eserin haklarının yasal olarak kendi adınıza koruma altında olduğunu ve yazılı izniniz olmadan kullanılmasının yasak olduğunu yazılı olarak mutlaka bildirin.

- Beste ve şarkı sözleri ile reklâm, dizi ve film müzikleri
- Kitaplar, tablolar, filmler, plaklar ve resimler
- Edebiyat, sanat eserleri ve tiyatro eserleri
- Makaleler, dizi, film ve reklâm senaryoları
- Şiirler, çeviriler, tezler ve bilimsel nitelikteki eserler,
- Grafikler, moda tasarımları, fotoğraflar, oyunlar, bloglar
- Karikatürler, mimarlık eserleri, fotografik eserler ve slâytlar,
- Harita, plan, proje ve krokiler,
- Veritabanları, yazılımlar, çeşitli yayınlar ve araştırmalardır. 

Bunun dışında, dokümanlarınızın oluşturulduğu zamanı kanıtlamanız gerektiği durumlarda da bu uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Zip ve Rar gibi sıkıştırılmış dosyalar haricindeki her türlü dosya formatı ile işlem yapabilirsiniz. Özellikle eser içeriği şarkı sözü, şiir, senaryo, proje, tasarım gibiyse veya dosya içeriği uygunsa, sahiplenme işlemi öncesi bu dosyayı JEPG veya PNG formatına çevirirseniz, pdf formatındaki Eser Sahibi Sertifikanızda eserin içeriği de gözükür.

5070 Sayılı Kanun sadece Türkiye sınırları içinde size yasal bir koruma sağlar. Yurtdışında ise yaptığınız işleme ilişkin zaman damgası teknik olarak doğrulanabilir. Ancak hukuki bir ihtilaf durumunda uluslararası hukuk ve ülkeler arası özel anlaşmalar sebebiyle tam koruma sağlamaz. 

Hayır. Eserini Sahiplen adımında işlem sırasında, işlem öncesi veya sonrasında herhangi bir sunucuya yüklemeniz gerekmez. 
Dolayısıyla, kendi dosyanızı başkaları ile paylaşmak zorunda kalmadan, eserlerinizin haklarını koruma altına alabilirsiniz.

Özellikle belli bir düşünsel faaliyet sonucunda ortaya çıkan, günümüzde Telif Hakkı olarak bilinen Fikri Mülkiyet Hakları ile birlikte yeni tasarımların ve özgün çalışmaların ilk uygulayıcıları adına kayıt edilmesini sağlayan Sınaî Mülkiyet Hakları kapsamında çalışmalar yapan kişiler kullanabilirler. 
Uygulamamızı yaygın olarak kullanan meslek grupları: 
- Müzisyenler
- Yazarlar
- Tasarımcılar ve programcılar
- Web sitesi sahibi kurum veya kişiler
- İçerik sağlayıcılar (internet sitesinde içerik bulunduranlar)
- Yer sağlayıcılar (sunucu/hosting işletmeleri)
- Mimarlar, hukuk büroları, yayınevleri
- Çeviri büroları, mali müşavirlik büroları, araştırmacılar
- Doktorlar ve sağlıkçılar
- Bilim Adamları ile fikir ve icat sahipleridir.

"sahiplen.com" sitesine kullanıcı adı (mail adresi) ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, Eserini Sahiplen adımında zaman damgası ile onay işlemi yaparken öncelikle damgalayacağınız orijinal dosyayı bilgisayarınızda seçmeniz gerekir. Daha sonra o dosyaya zaman damgası kontörü ile saihplenme işlemini gerçekleştirirsiniz. 

Bu esnada, sistem orijinal dosyanızın kopyasını almamak koşuluyla, dosyanın hash şifresi ile işlem yapar. İşlemin sonucunda damgalanmış dosyayı ilgili linkten tekrar bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. İşlem bittikten sonra hem orijinal dosyayı hem de zaman damgalı dosyayı saklamanız gerekmektedir. Çünkü herhangi bir anlaşmazlık durumunda, ilgili yasal mercilere bu 2 dosyayı da beraber sunmanız gerekmektedir. Aksi taktirde herhangi bir hak iddia edemezsiniz.

Kesinlikle saklamanız gerekir. Çünkü bu dosyalar sizin eserlerinizin zaman damgalı kopyalarıdır ve yasal mercilerde olası uyuşmazlık ve ihtilafların çözümünde, orijinal dosya ile birlikte delil olarak sunacağınız dosyadır.  Eser sahiplenme işlemi sonrası İşlem Geçmişi adımında yedeklenen .tst uzantılı zaman damgası dosyanızı yeniden indirebilirsiniz. Ancak esere ait orijinal dosyanızın bir yedeği bizde asla bulunmaz. Dolayısıyla özellikle bu dosyayı, içeriğini değiştirmeden ve kaybetmeden saklamanız çok önemlidir.
 
Hak sahipliğinizi yasal olarak ispatlayabilmeniz için hem eserinize ait orijinal dosyanın hem de zaman damgalı dosyanın elinizde olması gerekir. Aksi taktirde hukuki olarak hak talep edemezsiniz.
Zaman Damgalı dosyalarda, seri numarası, zaman damgası verilen veri, uygulanan ilke nesne tanımlayıcısı ve zaman bilgisi yer alır. Sahiplen.com üzerinde uygulanan zaman damgası başvuru ve cevap profilleri, TÜRKTRUST Zaman Damgası Uygulama Esasları, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca ETSI TS 101 861 standartındadır. İçeriği kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş Zaman Damgası verisine bağlı sertifikadaki saat ve tarih bilgisi, ilgili yasal merciler önünde tek ve doğru olarak kabul edilmektedir. 
 
Zaman bilgisi bilgisayarınızdaki tarih ve saat bölümünden değil, uydudaki zaman damgası sunucularından atılmakta ve yetkili ESHS'nin elektronik imzası ile doğrulanmaktadır.

Zaman Damgalı dosya üzerinden, dosyanın isminin değiştirilmesi dışında, içeriğinde bir değişiklik yapamazsınız. İçerik değişikliği yapılırsa dosyanın hash algoritması bozulduğu için doğrulama yapılamadığından işlem geçersiz hale gelecektir.

Ancak, orijinal dosyanızda şu şekilde değişiklik yapmanız mümkündür. Önce orijinal dosyanızdan bir kopya aldıktan sonra bu kopya dosya üzerinden değişikliği yapın ve bu yeni dosyaya tekrar "Eserini Sahiplen" adımında zaman damgası oluşturup, yeni .tst uzantılı zaman damgası sertifikanızı indirip her 2 dosyayı saklayın.

www.sahiplen.com/teyit adresinden zaman damgası dosyanızın seri numarası ile eser sahibi sorgulaması yapılabilir. zaman damgası dosyanızı (tst uzantılı dosya) kişi veya kurumlarla paylaşmamanız gerekir. Ancak, seri numaranızı paylaşırsanız, ihityaç duyan herkes ücretsiz olarak uygulamamız üzerinden eser sahipliğinizi sorgulayabilir ve teyit edebilir. 

Satın aldığınız kontörlerin kullanım süresi yoktur. İstediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

C harfi Copyright kelimesinin baş harfini ifade etmektedir. Karşılığı tam olarak, eser sahibinin hakları demektir.

 

SAHİPLEN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Hukuki Geçerlilik

5070 sayılı kanuna göre yapılan işlemler yasal olarak geçerli

Güvenirlik

Sistem altyapısı, yetkili ESHS olan TÜRKTRUST tarafından sağlanmaktadır

Yardım ve Teknik Destek

Canlı Yardım, Telefon veya e-posta ile 7/24 destek

Desteklenen Dosya Formatları

Tüm dosya formatları sistemimiz tarafından desteklenmektedir

Sistem Güvenliği

Tüm kullanıcı bilgileri SSL Sertifikası ile korunmaktadır

Etik Değerler

Orijinal eserinize ait dosyaların kopyası asla alınmaz

Partnerlerimiz

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner