5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'na göre zaman damgası, bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kaydı ifade eder. 

Damgalama işlemi sonrası, o dokümanın, hangi tarihte oluşturulduğu ve üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığı sayısal ortamda doğrulanmış olur. 

Zaman damgası, kişilerin kendilerine ait elektronik verilerin üzerindeki fikri mülkiyet haklarının belirlenmesinde kaynaktır. 

Zaman damgası, mevcut mevzuat gereği, elektronik veriler üzerindeki fikri mülkiyet haklarının ispat hukuku bakımından incelenmesinde delil niteliğindedir. 

Zaman Damgası, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu 3.maddesinde de belirtildiği gibi "Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıt" olarak tanımlanmaktadır. 


Zaman damgası elektronik ortamda, üzerinde zaman bilgisi olması gereken tutanak, sözleşme, doküman ve benzeri her türlü elektronik verinin, belirli bir zamandan önce var olduğunu kanıtlamak için kullanılır. 

Sahiplen.com web tabanlı çalışan bir servistir. Uygulamayı kullanmak icin yapmanız gereken tek şey, sisteme ücretsiz olarak üye olmak.

 

3 Adımda Eserinizi Tescil Edin..!

 

1- Sisteme üye olun ve sonrasında kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapın.

2- Zaman Damgası Oluşturma adımında, bilgisayarınızda kayıtlı olan eserinizi seçin.

3- İşlemin devamında size verilen linkten Zaman Damgalı dosyayı bilgisayarınıza kaydedin.

 

Bu aşamadan sonra, hem orijinal dosyanızı hem de tescil işlemi sonucunda size verilen zaman damgalı dosyanızı saklamanız gerekir. Onay işlemi sırasında, orijinal dosyanızı sisteme yüklemediğiniz için, eserinizin kopyasını bizler de dahil hiç kimse ile paylaşmamış olursunuz. Tescil işleminin ardından orijinal dosyanızı istediğiniz kişilerle rahatça paylaşabilirsiniz. Ancak, zaman damgalı dosyayı kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir.

Özellikle belli bir düşünsel faaliyet sonucunda ortaya çıkan, günümüzde Telif Hakkı olarak bilinen Fikri Mülkiyet Hakları ile birlikte yeni tasarımların ve özgün çalışmaların ilk uygulayıcıları adına kayıt edilmesini sağlayan Sınaî Mülkiyet Hakları kapsamında çalışmalar yapan kişiler kullanabilirler. 

Uygulamamızı yaygın olarak kullanan meslek grupları: 

 
- Müzisyenler,
- Yazarlar,
- Web Sitesi sahibi kurum veya kişiler,
- İçerik sağlayıcılar (internet sitesinde içerik bulunduranlar), yer sağlayıcılar (sunucu/hosting işletmeleri) ve erişim sağlayıcılar,
- Tasarımcılar, programcılar, mimarlar,
- Doktorlar, sağlıkçılar, hukuk büroları, yayınevleri,
- Biliminsanlarıı ile fikir ve icat sahipleridir. 

 

  GELENEKSEL YÖNTEMLER ile "SAHIPLEN.COM" ile
Zaman Noterdeki onay işlemleri, evrak sayfa sayısına göre çok zaman alırken, Dosya boyutu ve adedi ne olursa olsun, damgalamak sadece birkaç saniyenizi alır.
Emek Notere gidiş, noter işlemi öncesi ve işlem sırasındaki bekleme zamanı ciddi bir emek kaybına yol açarken, Sadece bir tıkla, beklemeden, eserlerinizi veya dökümanlarınız zahmetsizce damgalayabilir ve bilgisayar ortamında saklayabilirsiniz.
Fiyat Noter masrafı, yüksek bir maddi külfet getirmekle beraber onaylanacak evrağın içeriğine ve sayfa sayısına göre değişkenlik gösterirken, Döküman sayfa sayısı ve dosyanın içindeki verinin niteliği ne olursa olsun, her işlem için sadece 1 kontör gerekmektedir.
Güvenlik Eserinizin içeriği başkaları tarafından görünmekle birlikte, eserlerin içeriklerinin gizli kalmaması sebebiyle kayıtların paylaşılabilir ortamda saklanma riski taşırken, Damgalama işlemi sırasında, eserinizin veya dökümanınızın orjinali bilgisayarınızda kalır, kopyası sistem tarafından alınmaz, içerik hiçbir şekilde başkaları tarafından görülmez.
Format Çeşitliliği Ses dosyası, video dosyası, sayfalarca dolusu proje ve notere götürülmesi sorun yaratacak olan formatların onaylanması zorluk yaratırken, Formatı ve boyutu ne olursa olsun, her türlü veri dosyası tipi için (txt, doc, pdf, jpg, xls, mp3, vb.) kolaylıkla uygulanabilir.
Muhafaza & Taşıma Sayfalarca onaylanmış evrağın, güvenli olarak saklanması ve biryerden başka bir yere taşınması ciddi bir sıkıntı oluştururken, Damgalanmış verileri, bilgisayarınızda, disklerinizde ve benzeri şekilde güvenle, gerekirse şifreleyerek saklayabilir ve taşıyabilirsiniz.
 


Genelde "sahiplen.com" ile onaylanan eserler; 

 
- Beste ve şarkı sözleri ile reklâm, dizi ve film müzikleri,
- Şiirler, bloglar, kitaplar, tablolar, filmler, plaklar ve resimler,
- Web Sitesi içerikleri, internet erişim ve ip kayıtları, loglar, yazılımlar, veritabanları,
- Makaleler, dizi, film ve reklâm senaryoları ile edebi eserler, sanat eserleri ve tiyatro eserleri,
- Çeviriler, tezler ve bilimsel nitelikteki eserler,
- Grafikler, moda tasarımları, fotoğraflar, oyunlar, 
- Karikatürler, mimarlık eserleri, fotografik eserler ve slâytlar,
- Harita, plan, proje ve krokiler, çeşitli yayınlar ve araştırmalardır. 

Bunun dışında, dökümanlarınızın oluşturulduğu zamanı kanıtlamanız gerektiği durumlarda da bu uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Sahiplen.com sitesi üzerinden eserlerin onaylanması icin gerekli olan veri zaman damgasıdır. Zaman damgası, elektronik dosyaların üzerine, uydudan alınan zaman bilgisinin, yetkili elektronik sertifika hizmet sağlayıcı firmalardan biri tarafından elektronik imzayla doğrulanması sonucunda işlenen, yasal olarak geçerli bir kayıttır.

 

İlgili Kanunu buradan inceleyebilirsiniz.

 

SAHİPLEN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Hukuki Geçerlilik

5070 sayılı kanuna göre yapılan işlemler yasal olarak geçerli

Güvenirlik

Sistem altyapısı, yetkili ESHS olan TÜRKTRUST tarafından sağlanmaktadır

Yardım ve Teknik Destek

Canlı Yardım, Telefon veya e-posta ile 7/24 destek

Desteklenen Dosya Formatları

Tüm dosya formatları sistemimiz tarafından desteklenmektedir

Sistem Güvenliği

Tüm kullanıcı bilgileri SSL Sertifikası ile korunmaktadır

Etik Değerler

Orijinal eserinize ait dosyaların kopyası asla alınmaz

Partnerlerimiz

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner