Uygulamamıza giriş yaptıktan sonra "Eserini Sahiplen" adımında, önceden hazırlamış olduğunuz eserinize ilişkin dosyayı bilgisayarınızdan, mobil telefonunuzdan veya tabletinizden seçin. İşlemin devamında size verilen .tst uzantılı zaman damgası sertifika dosyanızı bilgisayarınıza indirin. İşlem bu kadar! Unutmayın, hem eserinize ait orijinal dosyayı hem de bizim oluşturduğumuz zaman damgası dosyayı birlikte saklayın ve asla kaybetmeyin. Her 2 dosyayı kendinize e-mail atarak da yedekleyebilirsiniz. 

 

Hayır, bu işlem zorunlu değildir. "Eserini Doğrula" adımını genelde hak sahipliği ile ilgili bir ihtilaf durumu yaşandığında bilirkişiler, kolluk kuvvetleri (mahkeme ve emniyet müdürlükleri) ile meslek birlikleri kullanmaktadırlar. Kullanıcılarımız ise bu adımı, sahiplenme işlemleriyle ilgili olarak, zaman damgası sertifikalarının seri numarasını görmek ve geçerlilik başlangıç zamanını kontrol etmek istediklerinde kullanmaktadırlar.

Doğrulama yapmak için öncelikle doğrulamasını yapmak istediğiniz eserinize ait .tst uzantılı zaman damgası dosyasını ve orijinal dosyayı bilgisayarınızdan seçmeniz gerekir. Sistem arka planda gerekli kontrolleri yapıp size o dosyaların birbirlerine ait olup olmadığını mesajla iletir. Bu mesajda ayrıca dosya ile ilgili ayrıntılı zaman, sertifkika seri numarası ve işlemin geçerlilik  bilgisi de yer alır. Her bir doğrulama işlemi için 1 kontör hesabınızdan düşecektir.

Eserini Sahiplen işleminde, ne orijinal dosyanızın ne de .tst uzantılı zaman damgası dosyanızın kopyalarını almayız. Bu 2 dosyanın da sizin tarafınızdan saklanması gerekir. Ancak, eğer isterseniz .tst uzantılı zaman damgası dosyanızın orijinal bir kopyasını sunucumuzda saklayabiliriz. Böylece, hem kullanıcı panelinizde yaptığınız işlemleri arşivlemiş olur (hangi tarihte hangi eserinize işlem yaptığınızı kayıt altına alırsınız) hem de .tst uzantılı dosyanızın orijinal kopyasını ihtiyaç duyduğunuzda veya kaybettiğinizde her zaman sunucularımızdan indirebilirsiniz. Unutmayın, orijinal dosyanızın sorumluluğu tamamen size ait olup kaybetmeniz durumunda hak ispat etmeniz maalesef mümkün olmamaktadır.

Depolama işlemi 1 kontör karşılığında ücretlendirilir. Depoladığınız dosyaları indirme işlemi ise ücretsiz ve sınırsız sayıda indirebilirsiniz.

 .tst uzantılı dosya, kriptolu yani şifreli bir yapıda olduğu için tek başına açılamaz. Bu dosyayı açmak, yani doğrulamak için "Eserini Doğrula" adımını kullanmanız gerekmektedir. Bu adımda önce zaman damgası dosyanızı hem de eserinize ait olan orijinal dosyayı seçmeniz gerekmektedir. İşlemin devamında eseriniz ile ilgili doğrulama sonucunu görebilirsiniz. 

.tst uzantılı dosyayı kimse ile paylaşmamanız gerekiyor. Bu dosya, sizin ileride bir hak ihtilafı yaşamanız durumunda ilgili mercilere delil olarak sunacağınız dosyadır.

Orijinal dosyanızı ise başkaları ile paylaşabilirsiniz. Paylaşırken karşı tarafa, bu eserin haklarının yasal olarak kendi adınıza koruma altında olduğunu ve yazılı izniniz olmadan kullanılmasının yasak olduğunu yazılı olarak mutlaka bildirin.

- Beste ve şarkı sözleri ile reklâm, dizi ve film müzikleri
- Kitaplar, tablolar, filmler, plaklar ve resimler
- Edebiyat, sanat eserleri ve tiyatro eserleri
- Makaleler, dizi, film ve reklâm senaryoları
- Şiirler, çeviriler, tezler ve bilimsel nitelikteki eserler,
- Grafikler, moda tasarımları, fotoğraflar, oyunlar, bloglar
- Karikatürler, mimarlık eserleri, fotografik eserler ve slâytlar,
- Harita, plan, proje ve krokiler,
- Veritabanları, yazılımlar, çeşitli yayınlar ve araştırmalardır. 

Bunun dışında, dökümanlarınızın oluşturulduğu zamanı kanıtlamanız gerektiği durumlarda da bu uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosya formatları hariç (zip, rar gibi) bilgisayarınızdaki her türlü veri dosyası tipi için kolaylıkla uygulanabilir. 
txt, doc, pdf, jpg, xls, mp3, mpeg, avi vb. diğer tüm uzantılı dosyalarda, zaman damgası işlemi, sahiplen.com üzerinden yapılabilir. Sahiplenmek istediğiniz eserinize ait dosya boyutu en fazla 50 MB olmalıdır. Zip, Rar veya benzeri sıkıştırma programları ile birden fazla dosyayı sıkıştırıp yapmış olduğunuz işlemler geçersizdir. Zaman damgası oluşturma algoritmasına göre, her bir özgün eser (her bir dosya) için ayrı damgalama işlemi yapmanız gerekmektedir.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu 3.maddesinde de belirtildiği gibi, uygulamamızda kullanılan zaman damgası ile onaylanan eserler, kanunen delil olarak kabul edilmektedir. Damgalama işlemi sonrası, o dokümanın, hangi tarihte oluşturulduğu ve üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığı sayısal ortamda doğrulanmış olur. 

Hayır. Herhangi bir program yüklemeden, tüm tarayıcılar (en güncel versiyonları) ve mobil telefon ile tabletlerden eser sahiplenme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Hayır. Eserini Sahiplen adımında işlem sırasında, işlem öncesi veya sonrasında herhangi bir sunucuya yüklemeniz gerekmez. 
Dolayısıyla, kendi dosyanızı başkaları ile paylaşmak zorunda kalmadan, eserlerinizin haklarını koruma altına alabilirsiniz.

Özellikle belli bir düşünsel faaliyet sonucunda ortaya çıkan, günümüzde Telif Hakkı olarak bilinen Fikri Mülkiyet Hakları ile birlikte yeni tasarımların ve özgün çalışmaların ilk uygulayıcıları adına kayıt edilmesini sağlayan Sınaî Mülkiyet Hakları kapsamında çalışmalar yapan kişiler kullanabilirler. 
Uygulamamızı yaygın olarak kullanan meslek grupları: 
- Müzisyenler
- Yazarlar
- Tasarımcılar ve programcılar
- Web sitesi sahibi kurum veya kişiler
- İçerik sağlayıcılar (internet sitesinde içerik bulunduranlar)
- Yer sağlayıcılar (sunucu/hosting işletmeleri)
- Mimarlar, hukuk büroları, yayınevleri
- Çeviri büroları, mali müşavirlik büroları, araştırmacılar
- Doktorlar ve sağlıkçılar
- Bilim Adamları ile fikir ve icat sahipleridir.

"sahiplen.com" sitesine kullanıcı adı (mail adresi) ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, Eserini Sahiplen adımında zaman damgası ile onay işlemi yaparken öncelikle damgalayacağınız orijinal dosyayı bilgisayarınızda seçmeniz gerekir. Daha sonra o dosyaya zaman damgası kontörü ile onay işlemini gerçekleştirirsiniz. 

Bu esnada, sistem orijinal dosyanızın kopyasını almamak koşuluyla, dosyanın hash şifresi ile işlem yapar. İşlemin sonucunda damgalanmış dosyayı ilgili linkten tekrar bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. İşlem bittikten sonra hem orijinal dosyayı hem de zaman damgalı dosyayı saklamanız gerekmektedir. Çünkü herhangi bir anlaşmazlık durumunda, ilgili yasal mercilere bu 2 dosyayı da beraber sunmanız gerekmektedir. Aksi taktirde herhangi bir hak iddia edemezsiniz.

Kesinlikle saklamanız gerekir. Çünkü bu dosyalar sizin eserlerinizin zaman damgalı kopyalarıdır ve yasal mercilerde olası uyuşmazlık ve ihtilafların çözümünde, orijinal dosya ile birlikte delil olarak sunacağınız dosyadır.  Damgalanmış verileri, bilgisayarınızda, e-mail hesabınızda, disklerinizde ve benzeri şekilde güvenle, gerekirse şifreleyerek saklayabilir ve taşıyabilirsiniz. Zaman Damgası Depolama adımında, eğer isterseniz .tst uzantılı zaman damgası dosyasının bir kopyasını sahiplen.com sunucularında da yedekleyebilirsiniz.
 
Hak sahipliğinizi yasal olarak ispatlayabilmeniz için hem eserinize ait orijinal dosyanın hem de zaman damgalı dosyanın elinizde olması gerekir. Aksi taktirde hukuki olarak hak talep edemezsiniz.
Zaman Damgalı dosyalarda, seri numarası, zaman damgası verilen veri, uygulanan ilke nesne tanımlayıcısı ve zaman bilgisi yer alır. Sahiplen.com üzerinde uygulanan zaman damgası başvuru ve cevap profilleri, TÜRKTRUST Zaman Damgası Uygulama Esasları, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca ETSI TS 101 861 standartındadır. İçeriği kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş Zaman Damgası verisine bağlı sertifikadaki saat ve tarih bilgisi, ilgili yasal merciler önünde tek ve doğru olarak kabul edilmektedir. 
 
Zaman bilgisi bilgisayarınızdaki tarih ve saat bölümünden değil, uydudaki zaman damgası sunucularından atılmakta ve yetkili ESHS'nin elektronik imzası ile doğrulanmaktadır.

Zaman Damgalı dosya üzerinden, dosyanın isminin değiştirilmesi dışında, içeriğinde bir değişiklik yapamazsınız. İçerik değişikliği yapılırsa dosyanın hash algoritması bozulduğu için doğrulama yapılamadığından işlem geçersiz hale gelecektir.

Ancak, orijinal dosyanızda şu şekilde değişiklik yapmanız mümkündür. Önce orijinal dosyanızdan bir kopya aldıktan sonra bu kopya dosya üzerinden değişikliği yapın ve bu yeni dosyaya tekrar "Eserini Sahiplen" adımında zaman damgası oluşturup, yeni .tst uzantılı zaman damgası sertifikanızı indirip her 2 dosyayı saklayın.

Satın aldığınız kontörlerin kullanım süresi sınırsızdır.

C harfi Copyright kelimesinin baş harfini ifade etmektedir. Karşılığı tam olarak, eser sahibinin hakları demektir.

 

SAHİPLEN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Hukuki Geçerlilik

5070 sayılı kanuna göre yapılan işlemler yasal olarak geçerli

Güvenirlik

Sistem altyapısı, yetkili ESHS olan TÜRKTRUST tarafından sağlanmaktadır

Yardım ve Teknik Destek

Canlı Yardım, Telefon veya e-posta ile 7/24 destek

Desteklenen Dosya Formatları

Tüm dosya formatları sistemimiz tarafından desteklenmektedir

Sistem Güvenliği

Tüm kullanıcı bilgileri SSL Sertifikası ile korunmaktadır

Etik Değerler

Orijinal eserinize ait dosyaların kopyası asla alınmaz

Partnerlerimiz

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner